Bet koks gamtoje esantis kvapas gali turėti didelę įtaką žmogui: jo nuotaikai, supančio pasaulio suvokimui, savijautai ir net sveikatai. Šis faktas žinomas jau seniai ir net po daugelio metų kvapai vis dar atlieka svarbų vaidmenį kiekvieno iš mūsų gyvenime.
Žinios apie aromaterapiją pradėjo kauptis praktiškai nuo žmonijos aušros momento. Tuo metu nebuvo tiek daug įvairių kvapų žinovų, o paprasti žmonės tikrais profesionalais laikė burtininkus. Uoslė vaidina didžiulį vaidmenį kiekvieno iš mūsų gyvenime. Kartais vienas kvapas gali įnešti dramatiškų pokyčių į mūsų gyvenimą, pripildydamas jį tiek teigiamų, tiek neigiamų emocijų.
Mandarinai, rozmarinai, cinamonas, kedras, pačiuliai daro mus linksmus, veiklius ir energingus. Levandos, migdolai, čiobreliai ir jazminai suteikia lengvumo ir euforijos jausmą, ramina nervų sistemą. Imbieras, bergamotė, cinamonas, ylang-ylang daro mus jautrius ir jaudinančius, o frankincensas ir miros pripildo vidinės harmonijos ir ramybės.
Tuo pačiu metu gamtoje yra daug kvapų, kurie yra atstumiantys, sukelia neigiamas asociacijas ir netgi yra suvokiami kaip grėsmė žmonėms (pvz., dūmų kvapas gaisro metu arba dujų kvapas nutekėjus). Jų poveikis žmogaus nuotaikai ir savijautai yra visiškai priešingas – jie sukelia depresijos pasireiškimą, nepasitenkinimo jausmą.
Nuo senų laikų aromaterapija buvo naudojama daugeliui negalavimų gydyti ir bendram gyvybingumui pakelti. Eterinių aliejų pagalba jie atsikratė įvairių ligų, tokių metodų griebėsi Hipokratas, Galenas ir kiti garsūs gydytojai. Šiuolaikiniame pasaulyje aromaterapija naudojama šiais tikslais:
✓ atsipalaidavimas (levandų, apelsinų, kvapiųjų kanangų, snapučių, frankincenso, bergamočių, kalendrų, mandarinų, mėtų ir rožių eteriniai aliejai);
✓ jaudulys (rožių, nerolio, šalavijų, santalmedžio, imbierų, cinamonų, gvazdikų, juodųjų pipirų, kiečių, pačiulių ir muskato riešutų);
✓ pakelti nuotaiką (apelsinų, greipfrutų, bergamočių, citrinžolių, kadagių, kedrų ir levandų);
✓ širdies ir kraujagyslių ligų prevencija (rozmarinų, eukaliptų, kadagių, gvazdikų, apelsinų, arbatmedžių ir šalavijų eteriniai aliejai);
✓ vidaus organų ir kūno audinių darbo stimuliavimas (rozmarinų, mėtų ir cinamonų eteriniai aliejai);
✓ teigiami emocinės žmogaus būsenos pokyčiai (apelsinų, bazilikų, bergamočių, citrinžolių, gvazdikų, kiečių, snapučių, greipfrutų ir kedrų eteriniai aliejai);
✓ medžiagų apykaitos procesų gerinimas (greipfrutų, citrinų, mėtų, imbierų ir cinamonų eteriniai aliejai);
✓ efektyvumo ir protinės veiklos didinimas (citrinų, kiečių, eukaliptų, rozmarinų ir arbatmedžių eteriniai aliejai);
✓ kovoti su depresija (cinamonų, imbierų, levandų, kedrų, kalendrų, bergamočių, frankincenso, mėtų ir šalavijų eteriniai aliejai);
✓ peršalimo ligų gydymas (mėtų, kadagių, eukaliptų ir gvazdikų);
✓ uždegimo pašalinimas ir odos negalavimų gydymas (levandų, šalavijų, snapučių, arbatmedžių, bazilikų, čiobrelių, imbierų, kėnių, pušų ir kedrų);
✓ sveikatos ir bendros savijautos prevencija (arbatmedžių, eukaliptų, citrinų, pušų, kėnių, levandų, čiobrelių ir raudonėlių eteriniai aliejai).
Taigi, norint padidinti darbo efektyvumą, tinka verbenos, imbiero, kadagio, arbatmedžio ir šalavijo kvapai. Citrinų, levandų, apelsinų, eukaliptų aliejų aromatas padės pagerinti nuotaiką ir palengvins nuovargį. Jei jums reikia sutelkti dėmesį į kažką svarbaus, į pagalbą ateis gvazdikėlių, nerolio, muskato riešuto ar rozmarino kvapas.
Aromatas ir bendravimas socialiniame pasaulyje yra neatsiejamos sąvokos ir dažnai priklauso viena nuo kitos. Pavyzdžiui, kai kurie kvapai gali turėti įtakos verslo partnerių bendravimo rezultatams. Norimas efektas pasiekiamas purškiant tam tikrus kvapus į kambarį prieš pat svarbų susitikimą. Taigi, rožių žiedlapių kvapas pašnekovus gali padaryti minkštus ir lanksčius, o energingas purškimas citrinos išsklaido pokalbio dalyvių dėmesį.
Mokslininkai įrodė labai svarbų faktą, kad tam tikras aromatas, gautas iš natūralių žaliavų arba sintetiniu būdu, mūsų uoslei atrodys tas pats, tačiau taip nėra, jie visada bus skirtingi. Visa esmė ta, kad abu kvapai gali turėti tą patį aromatą, tačiau jų skirtumas yra tas, kad kvepaluose su sintetiniu kvapu yra tik aromatas.
O natūraliuose eteriniuose aliejuose ne tik kvapas, yra ir terapinis poveikis, kuris teigiamai veikia žmogaus organizmą.