Bakučiolis randamas sėklose ir lapuose babči augalo Psoralea Corylifolia, iš kur išgaunamas ekstrakcijos būdu.
Bakučiolio struktūra neturi nieko bendro su retinoidais (įvairiomis vitamino A formomis), tačiau tyrimuose pastebėta, kad jų poveikis odą labai panašus, nes veikia per tuos pačius odos receptorius, kurių stimuliacija didina kolageno (I, III ir IV tipų) ir kai kurių membraninių proteinų gamybą. Kitaip tariant, jie mažina raukšles ir gerina veido kontūrą dėka odos stangrumo ir elastingumo didinimo. Iš kitos pusės jie skatina ląstelių atsinaujinimą, dėl ko oda įgauna lygų išvaizdą ir mažinama hiperpigmentacija.
Retinolis – tai yra etaloninis pavyzdys efektyviai veikiančios priemonės nuo senėjimo požymių. Augalų pasaulyje bakučiolis – vienintelis žinomas junginys, veikiantis odą retinolio būdu, kurio efektyvumas galimai jam prilygstamas. Taip 2018 metais atliktas tyrimas su savanoriais, kurie 12 savaičių naudojo: vienoje grupėje – 0,5% retinolį kartą į dieną, kitoje – 0,5% bakučiolį du kartus į dieną. Pasibaigus kursui, dermatologas matavo odos stangrumą, elastingumą, hiperpigmentaciją bei raukšlių gilį. Rezultatai pasirodė taip panašūs, kad buvo neįmanoma atskirti kurioje grupėje naudojo retinolį, o kur bakučiolį.
Koks šalutinis poveikis?
Vienintelis retinoidų trukumas – galimas šalutinis poveikis. Vitamono A formų labai daug ir jie skiriasi ne tik efektyvumu bet ir galimu šalutiniu poveikiu, tarp kurių dermatitas, paraudimas, odos sausumas ir pleiskanojimas, kuris paprastai pasireiškia per pirmąsias keturias naudojimo savaites. To galima išvengti naudojant mažesnes koncentracijas, lėtai didinant toleranciją arba naudojant produktus rečiau nei kartą per dieną.
Bet yra žmonių, turinčių jautrią odą, kurie netoleruoja retinoidų. Tokiais atvejais bakučiolis gali būti tikru atradimu. Anksčiau minėtame tyrime, mažesnis kiekis odos dirginimo atveju pastebėtas būtent grupėje, kurioje naudojo bakučiolį. Bet svarbu pažymėti:
- tai buvo vienas tyrimas, palyginant su šimtais retinoidų veiksmingumo tyrimų
- nebuvo įrodytas didesnis bakučiolio efektyvumas už retinolį
- kai sakoma apie silpnesnį odos dirginimą bakučioliu, neturima omenyje kad dirginimo iš vis nėra
- tyrime bakučiolis lyginamas su retinoliu, kuris nėra pats efektyviausias iš visų retinoidų
Bakučiolis dar turi kai kurių kitų įdomių savybių. Tai geras antioksidantas, kuris gali sumažinti uždegimą esant spuogams. Jis stabilus saulės spinduliams ir drąsiai gali būti naudojamas ryte.
Kada tikėtis rezultato?
Nors retinoidai yra vieni efektyviausių ingredientų kosmetikoje, nereikia tikėtis rezultato per naktį. Turi praeiti nors keletą ląstelių atsinaujinimo ciklų, todėl akivaizdžiai matomą rezultatą galima pastebėti ne anksčiau negu po 12 savaičių naudojimo.
Jei bakučiolis ir retinolis taip panašūs, ar verta savo priemonę su retinoliu pakeisti bakučioliu?
Daug dermatologų teigia, jei pastebėjote, kad Jūsų odą gerai veikia retinolis, neverta jo keisti, nes didesnio poveikio tikrai nepastebėsite. Kad pasiekti tų pačių matomų rezultatų, bakučiolio kiekis turi būti ne mažesnis, ar net didesnis už retinolį. Bet yra pagrindo manyti, kad bakučiolio produktai gali būti efektyvesni sprendžiant aknės problemą, bei juos geriau rinktis vasaros metu esant intensyviai saulei.