Ar teko kada nors atskleisti savo gabumus kvepalų gamyboje? Net neturint patirties, vadovaudamasi mūsų rekomendacijomis galėsite sukurti savo nepakartojamą aromatą, išskiriantį Jus iš kitų ir pabrėžiantį Jūsų asmenybę. Viskas ko iš Jūsų reikia – noro kurti ir meilės kvapams! Kurkite kvepalus ne tik sau, bet ir namams.
Iš ko susideda aromatas?
Aplinkui mūsų visuomet yra daug įvairių daiktų, augalų ar gyvūnų, turinčių savo būdingą kvapą, nors kartais ir vos juntamą. Bet jų kvapai jaučiami kartu su tuo, kas yra šalia. Pavyzdžiui, kai įkvepiame gėlės kvapą, juntame ne tik ją, o dar jos lapų, žiedpumpurių, šalia augančių kitų augalų, galbūt žemės drėgnumą ar oro švarumą po perkūnijos ir kitų aplinkui esančių daiktų. Šiuo atveju mes juntame kvapą kaip harmoningą, paliekantį įspūdį ir emocijas. Atvirkščiai, įkvepiant gryną kvapiųjų medžiagų ištrauką, jos kvapas mums atrodo niurus, tuščias ir kuklus dėl to, kad esame pripratę jausti suderintus kvapus.
Taip ir kvepalai susideda iš kelių aromatų (natų) – pagrindinio jų kvapo, vadinamo širdimi arba vidurine nata, kurį mes sutinkame po lengvo viršutinės natos prisistatymo ir harmoningai suderinto neryškaus bazinės natos fone.
Viršutinė nata – tai labai ryškūs, gaivinantys, lengvi kvapai (dažniausiai žolių bei citrusinių vaisių). Būtent ji sudaro pirmą įspūdį apie aromatinę kompoziciją.
Vidurinė nata atsiskleidžia iškart po viršutinės ir nulemia kvepalų charakterį, pagal kurią apibūdinama kvepalų grupė – šipro, gėlių, citrusinių, rytietiški. Ji turi būti švelni ir harmoninga be ryškumo. Dauguma gėlių kvapų priklauso šiai natai.
Bazinė nata juntama beveik kartu su vidurine, jos fonu bet truputį vėluojant. Ji suteikia silpną mažėjančio intensyvumo likutį ir poskonį. Bazinė nata turi skambėti unisonu su vidurine. Dažniausiai tai medžių, gėlių, prieskonių ir balzaminiai kvapai.
Ieškant harmoningą derinį, turėkite mintyje paprastą mūsų psichologijos dalyką – kvapai, kuriems esame pripratę suvokiami kaip harmoningi.
Kaip sukurti kvepalus?
1. Pirmiausia reikia nuspręsti kokios kvapų šeimos norime pagaminti kvepalus ir pasirinkti pagrindinį kvapą arba akordą. Akordas – tai kelių kvapų derinys, kuris nepanašus į bet kokį jo sudedamųjų dalių kvapą. Tai bus kvepalų širdimi.
2. Ant atskirų popierinių juostelių įlašinti po 1 lašą vidurinės natos eterinių aliejų. Rekomenduojame pieštuku užrašyti ant juostelių aliejų pavadinimus, kad vėliau nesupainioti. Sujungus juosteles vieną šalia kitos pauostykite įvairius derinius ne arčiau 3-5 cm nuo nosies (juostelės neturi liestis vietomis, kur įlašintas aliejus, kad nesusimaišytų kvapai). Rasti gerą akordą Jums padės mūsų kvapų derinimo lentelė.
Parfumerinės natos (rekomenduojamas santykis kompozicijoje):
1 – bazinės natos aromatai (45-55%)
2 – vidurinės natos aromatai (30-40%)
3 – viršutinės natos aromatai (15-25%)
Kaip naudotis lentele? Tarpusavyje dera tos pačios ir kaimyninių grupių aromatai. Pavyzdžiui, citrusai dera tarpusavyje ir su bet kokiais gėlių arba žolių kvapais, atsižvelgiant į parfumerines natas (1, 2 arba 3). Galutinėje kompozicijoje visos 3 natos turi būti derinamos – jų dominuojantys aromatai priklauso tai pačiai arba kaimyninėms grupėms.
3. Toliau ant atskirų popierinių juostelių įlašinti po 1 lašą bazinės natos eterinių aliejų ir pauostyti kuris iš jų, arba jų akordas dera su išsirinkta vidurine nata.
4. Viršutinė nata parenkama tokiu pačiu būdu irgi vertinant su vidurine nata.
5. Išsirinkus patikusius kvapų derinius, reikia subalansuoti kvapą ir parinkti optimalų santykį. Į indelį lašiname po 1 lašą vidurinės natos komponentus ir įvertiname kompoziciją, jei reikia koreguojame kvapą įlašinant vieną ar kitą komponentą. Toliau prie vidurinės natos pilami po 1 lašą bazinės natos ir tik gale – viršutinės natos komponentai. Rekomenduojame laikytis santykio: viršutinė nata – 15-25%, vidurinė – 30-40%, bazinė – 45-55% (3:6:9 arba 5:8:11 atitinkamai).
6. Gautą kompoziciją perpilti į buteliuką. Ruošiant kvepalus namams, ją galite naudoti eterinių aliejų garintuve ir mėgautis pagal savo skonį sukurtu aromatu. Gaminant kvepalus sau, kompoziciją reikia praskiesti parfumeriniu spiritu. Į plastikinį indelį įpilti reikiamą parfumerinio spirito kiekį ir pipetės pagalba pridėti anksčiau paruoštos parfumerinės kompozicijos.
Priklausomai nuo kvapiųjų medžiagų kiekio galite pagaminti įvairius produktus:
Pavadinimas | Kvapiųjų medžiagų kiekis |
---|---|
Perfume (kvepalai) | 20-30% (7 ml spirito + 3 ml kompozicijos) |
Eau de parfum (kvapusis vanduo) | 10-20% (8 ml spirito + 2 ml kompozicijos) |
Eau de toilette (tualetinis vanduo) | 5-15% (8,5 ml spirito + 1,5 ml kompozicijos) |
Eau de cologne (odekolonas) | 2-4% (9,6 ml spirito + 0,4 ml kompozicijos) |
7. Kvepalus įpilkite į buteliuką patogiam naudojimui (pavyzdžiui, su purkštuku), rekomenduojame naudoti ne iškart, o leisti “subręsti” nuo 1 iki 2 savaičių ir rezultatas Jus nustebins. Brendimo metu vyksta cheminiai procesai tarp eterinių aliejų sudedamųjų dalių ir parfumerinio spirito, tikra kvapų magija, kai sušvelninamos ir turtėja kvapų atspalviai, atsiranda švelnesnių ir gaivesnių natų.
Linkime Jums kūrybinio įkvėpimo!
Aukštos kokybės eterinius aliejus kvepalų gaminimui rasite čia: eteriniai aliejai
Buteliukus ir indelius rasite čia: įpakavimas ir įrankiai
Parfumerinį spiritą ir daug kitų ingredientų rasite čia: parfumerinis spiritas
Taip pat siūlome kvepalų gaminimo rinkinius: